Prelegenci

A B C D F G H J K L M N O P R S Ś T U W Z
Krzysztof Skierkowski

Krzysztof Skierkowski

członek zarządu

Mondelez International RD&Q Sp. z o.o.

Dr inż. Krzysztof Skierkowski przez całe swoje zawodowe życie związany jest z przemysłem spożywczym. Absolwent Wydziału Technologii Żywności warszawskiej SGGW, przez 12 lat pracował na tej uczelni, prowadząc zajęcia dydaktyczne, oraz wykonując szereg prac badawczo wdrożeniowych dla różnych branż przetwórstwa rolno-spożywczego. Odbył staże naukowe na Politechnikach kilku krajów. Przez rok był stypendystą naukowym w Stanach Zjednoczonych.  Jest autorem kilkudziesięciu artykułów z dziedziny inżynierii żywności; swoje prace przedstawiał na kongresach w Europie i USA. Jest współautorem książki „Podstawy automatyzacji procesów w przemyśle spożywczym”.  W 2014 r. wyróżniony dyplomem dla najlepszego prelegenta podczas międzynarodowej wystawy „Ingredients Russia” w Moskwie.

W latach 1991-1995 pracuje na stanowisku dyrektora technicznego w oddziale polskim duńskiej firmy Niro Atomizer,  producenta maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego, chemicznego i farmaceutycznego.  Realizuje szereg inwestycji w Polsce, głównie  w zakresie produkcji koncentratów i proszków.

W 1995 roku podejmuje pracę w drugiej co do wielkości firmie spożywczej na świecie,  Mondelēz International (do 2012 roku Kraft Foods), na stanowiskach związanych z badaniami wdrożeniowymi oraz zapewnieniem jakości produkcji. M.in. był odpowiedzialny za wdrożenie systemu HACCP w fabryce czekolady w Rosji oraz za wprowadzenie systemu zarządzania jakością ISO 9002 w europejskim dziale badawczo-rozwojowym firmy (14 placówek w 9 krajach). Obecnie jest odpowiedzialny za certyfikację produktów marek Milka, Alpen Gold, Toblerone, Oreo, Lubisie (Barnie), Belvita, Prince Polo, Halls, Trident, Stimorol, Hollywood  na wielu rynkach świata.

Od 2012  r. jest członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz redaktorem kwartalnika Food Lex, poświęconemu zagadnieniom bezpieczeństwa i jakości żywności, znakowaniu, środowisku i nowym przepisom prawnym.

Od czerwca 2017 r. jest członkiem Zarządu nowo otwartego Centrum Badawczo-Rozwojowego Mondelēz International w Bielanach Wrocławskich, skupiającego 150 naukowców i ekspertów z 30 krajów świata. 

Bierze udział w sesjach:

  • Naturalność, jakość, bezpieczeństwo – trzy filary produkcji i promocji polskiej żywności

    ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
     

    Naturalność, jakość, bezpieczeństwo – trzy filary produkcji i promocji polskiej żywności

    • Producenci poruszają się w gąszczu systemów bezpieczeństwa żywności – czy tak musi być?
    • Droga produktu od pola do stołu – jak skontrolować jakość na każdym etapie produkcji?
    • Gwarancja jakości i powtarzalności produktów spożywczych – certyfikacja, technologie, dobre praktyki
    • Efektywność produkcji – optymalne wykorzystanie zasobów i potencjału produkcyjnego
    • Na straży dobrego, czyli walka z czarnym PR-em i mitami wokół polskiej żywności
    • Restrykcyjne normy prawne gwarantem jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności

    Naturalność, jakość, bezpieczeństwo – trzy filary produkcji i promocji polskiej żywności

POWRÓT