Prelegenci

A B C D F G H I J K L Ł M N O P S Ś T U V W Z
Bartosz  Urbaniak

Bartosz Urbaniak

Członek Zarządu

BGŻ BNP Paribas

Absolwent Wydziału Finansów i Statystyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również szkolenia organizowane, między innymi, na Obihiro University of Agriculture and Veterinary Medicine w Japonii oraz Harvard Business School.

 

Na początku swojej kariery zawodowej (w latach 1995-2001) związany był z Warszawską Giełdą Towarową, gdzie pełnił funkcje kierownika Biura Analiz i Projektów w Fundacji na rzecz Giełdy. W tym samym czasie był także członkiem Komisji Finansowej i Komisji Nowych Produktów w Warszawskiej Giełdzie Towarowej, a następnie od 1999 r. do 2001 r. był wiceprezesem Zarządu oraz dyrektorem Departamentu Rynku i Rozwoju. W latach 2001-2002 był zastępcą dyrektora Biura Interwencji Rynkowej, gdzie później pełnił obowiązki dyrektora ds. Produktów Roślinnych. Z Bankiem BGŻ związany był od 2002 r., początkowo jako zastępca dyrektora Departamentu Kredytów Wydzielonych (w latach 2002-2003). Następnie został dyrektorem Departamentu Rozwoju Bankowości Instytucjonalnej (2003-2005). Od września 2005 r. pełnił różne funkcje w obszarze agrobiznesu, między innymi dyrektora Departamentu Finansowania Agrobiznesu oraz dyrektora zarządzającego ds. Agrobiznesu i MŚP. W kwietniu 2015 r. został mianowany przez Radę Nadzorczą na członka Zarządu Banku BGŻ. Obecnie pełni funkcję Członka Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas.

 

Bierze udział w sesjach:

  • Innowacje i jakość motorem sukcesu polskiej branży spożywczej (debata panelowa oraz zapowiedzi głównych tematów Forum)

    ZOBACZ WIĘCEJ
     

    Innowacje i jakość motorem sukcesu polskiej branży spożywczej (debata panelowa oraz zapowiedzi głównych tematów Forum)

    • Czy polski przemysł spożywczy jest innowacyjny?
    • Jak pobudzić innowacje w przemyśle spożywczym?
    • Innowacyjność w branży spożywczej: produkt, marketing, produkcja
    • Wsparcie dla innowacji: strategia, fundusze, instrumenty wsparcia
    • Polskie innowacje jadą w świat – kto czeka na producentów żywności z Polski?
POWRÓT